راهنمای تصویری خرید کوادکوپتر به کمک الگوریتم خرید کوادکوپتر به صورت کاملا تصویری و نمایشی راحت کوادکوپتر مناسب خود را پیدا کنید

سیر تا پیاز خرید کوادکوپتر

کوادکوپترها که عمر زیادی از تجاری شدن آن‌ها نمی‌گذرد امروزه جایگاه خاصی در بین عموم مردم پیدا کرده‌اند و دیگر مختص پژوهشگران و متخصصان رباتیک نیستند و کاربردهای آنها روزبه روز در حال افزایش است. هزینه‌های تولید این ربات‌های پرنده به قدری کاهش یافته که با هر میزان بودجه‌ای می‌توان یک کوادکوپتر خرید.
اگر قبلا یک هلیکوپتر کنترلی را کنترل کرده باشید مطمئنا سختی هدایت کردن آن را چشیده‌اید، اما کوادکوپترها برخلاف ظاهر پیچیده‌شان به آسانی کنترل می‌شوند و تعادل بسیار خوبی در آسمان دارند.
در یک تعریف ساده می‌توان کوادکوپترها را هلیکوپترهایی دانست که به جای یک موتور بالابر از 4 موتور برای بالارفتن در آسمان کمک می‌گیرند.

چگونه کوادکوپتر مناسب انتخاب کنیم؟ سیر تا پیاز خرید کوادکوپتر

راهنمای خرید کواد کوپتر

با پایین آمدن هزینه تولید کوادکوپترها شرکت‌های فراوانی به سراغ تولید انبوه این محصولات هیجان انگیز آمده‌اند و امروزه تنوع در انتخاب این وسیله به قدری گسترده است که ممکن است هرکسی را کاملا گیج و سردرگم کند.

اگر قصد خرید کوادکوپتر دارید مشخص کردن پاسخ سوالات زیر به تصمیم‌گیری شما کمک زیادی خواهد کرد:

 1. هدف شما از خرید کوادکوپتر چیست؟
 2. در هدایت کوادکوپتر چقدر مهارت دارید؟
 3. کوادکوپتر دوربین دار یا بدون دوربین؟
 4. کیفیت تصاویر ضبط شده تا چه میزان اهمیت دارد؟

هدف شما از خرید کوادکوپتر چیست؟

این مهم‌ترین سوالی‌ است که قبل از خرید کوادکوپتر باید از خود بپرسید. مشخص کردن هدف مهم‌ترین نکته در هنگام خرید کوادکوپتر است. علاقه‌مند کسب درآمد از کوادکوپتر هستید یا تنها برای تفریح و یادگیری یک مهارت و تجربه جدید به سراغ ربات‌های پرنده آمده‌اید؟

کسب درآمد از کوادکوپتر تنها محدود به فیلم‌برداری‌های تبلیغاتی و مجالس و … نیست؛ حمل و نقل بسته‌ها، بازدیدهای هوایی نقاط حساس مانند چک کردن دیواره‌های یک سد، عملیات امداد و نجات آتش نشانی و … تنها بخشی از کاربردهای مفید و درآمدزا کوادکوپتر هستند، گستره کاربردهای کوادکوپترها به قدری است که هرکسی با کمی خلاقیت می‌تواند برای آن یک کاربرد جدید و بکر پیدا کند و از آن کسب درآمد کند.

در هدایت کوادکوپتر چقدر مهارت دارید؟

دومین سوالی که باید به آن پاسخ دهید میزان مهارت شما در هدایت کوادکوپتر است، منظور از مهارت توانایی واکنش در شرایط حساس و پر استرس است وگرنه پرواز با کوادکوپتر آنقدر آسان است که هرکسی با چندبار پرواز آنرا فرا خواهد گرفت!
مهارت دومین فاکتور مهم در تصمیم‌گیری خرید کوادکوپتر است، اگر در پرواز کوادکوپتر مهارت کافی را ندارید، کوادکوپترهای حرفه‌ای‌ و گران‌قیمت‌ گزینه مناسبی به نظر نمی‌رسند.

خرید کوادکوپتر دوربین دار یا بدون دوربین؟

بارزترین کاربرد یک کوادکوپتر، فیلم‌برداری و ضبط تصاویر است. سومین پرسشی که باید پاسخ آن را قبل از خرید کوادکوپتر مشخص کنید وجود یا عدم وجود دوربین است. آیا دوربین مورد نیاز شما هست یا خیر؟
اگر به آن نیاز ندارید پس صرف هزینه اضافه برای خرید کوادکوپتر دوربین دار منطقی به نظر نمی‌رسد!

فیلم‌برداری خانوادگی یا تهیه یک سکانس هالیوودی!

اگر گزینه کوادکوپتر دوربین دار را انتخاب کرده‌اید کیفیت دوربین تا چه میزان برای شما اهمیت دارد؟ پرسشی که اگر به آن فکر نکرده باشید ممکن است باعث دلسردی شما بعد از خرید شود!
منظور از کیفیت میزان حرفه‌ای به نظر رسیدن خروجی نهایی و تصاویر ضبط شده توسط کوادکوپتر است. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تنها با اضافه کردن یک دوربین 40 مگاپیکسلی به کوادکوپتر نمی‌توان به یک خروجی حرفه‌ای دست یافت و پارامترها و تجهیزات مختلفی در این میان نقش کلیدی دارند.
بسته به هدف شما از تهیه کوادکوپتر، میزان کیفیت مورد نیاز هم متفاوت خواهد بود اما باید دقیقا مشخص کنید تا چه میزان نیازمند کیفیت خروجی‌های ضبط شده هستید. آیا تنها ارسال زنده تصاویر شما را راضی نگه می‌دارد یا تنها وقتی رضایت خواهید داشت که خروجی تصاویر به صحنه فیلم‌های هالیوودی شباهت داشته باشد!

بایدها و نبایدهای خرید کوادکوپتر مبتدی، حرفه ای و نیمه حرفه ای از سیر تا پیاز

دسته بندی کوادکوپترها با توجه به نیازها

با توجه به نیازها و کاربردها، کوادکوپترها را به چهار دسته عمده زیر می‌توان تقسیم کرد:

 1. کوادکوپترهای مبتدی
 2. کوادکوپترهای نیمه حرفه‌ای
 3. کوادکوپترهای حرفه‌ای یا خاص
 4. کوادکوپترهای مسابقه‌ای

بعد از روشن کردن پاسخ چهار سوال بالا اکنون که می‌دانید دقیقا چه کوادکوپتری مناسب حال شماست، می‌توانید با توجه به نیازهای خود، حداقل یا حداکثر کوادکوپتری که نیاز شما را کاملا برطرف می‌کند انتخاب کنید و از میان چهار دسته بالا مشخص کنید که کدام دسته به نیازهای شما نزدیک‌تر است.

جلوی اشتباه را بگیرید!

دقت کنید که اگر در پرواز مهارت دارید و نیازمند یک کوادکوپتر حرفه‌ای هستید، خرید یک کوادکوپتر مبتدی چون به بودجه اختصاصی شما نزدیک‌تر است نتیجه‌ای جز پشیمانی برایتان نخواهد داشت! از طرفی اگر نیاز شما با یک کوادکوپتر مبتدی برآورده می‌شود، پرداخت هزینه‌های بالا برای خرید کواد کوپتر حرفه‌ای هوشمندانه نیست، به خصوص اگر در پرواز با آن مهارت نداشته باشید.

کوادکوپترهای مبتدی و آموزشی

این دسته از کوادکوپترها، کمترین قیمت را نسبت به سه دسته دیگر دارند و به طبع امکانات محدودتری را در خود جای داده‌اند. دوربین، هدلس مود، فرود و پرواز خودکار و … از جمله امکاناتی است که در این دسته از کوادکوپترها می‌توان انتظار داشت.

مطئمنا کوادکوپترهای حرفه‌ای‌تر امکانات بسیار بیشتری دارند که پرواز را بسیار آسان می‌کنند اما امکانات زیاد تضمین کننده مهارت در پرواز نیستند!

بگذارید مثالی بزنیم، اگر پرواز با کوادکوپتر را به رانندگی تشبیه کنیم مطمئنا راندن یک ماشین با دنده اتوماتیک به مراتب راحت‌تر از رانندگی با یک ماشین دنده‌ای است، اما افرادی که در اتوموبیل‌های دنده‌ای رانندگی را فراگرفته‌اند در پشت اتوموبیل‌های اتوماتیک نیز به مراتب عملکرد بهتری نسبت افرادی دارند که از ابتدا با اتوموبیل‌های اتوماتیک رانندگی کرده‌اند.

نکات خرید کوادکوپتر مبتدی - راهنمای انتخاب کوادکوپتر مبتدی و آموزشی

اگر اتوموبیل شما حسگرهای تشخیص وجود اجسام در اطراف، سیستم خودکار ترمز و … نداشته باشد و تمام این وظایف بر عهده شما باشد در نهایت این شما هستید که باید حواستان به تمام جوانب و تهدیدها باشد و درنتیجه مهارت شما در حین رانندگی افزایش خواهد یافت و بهتر از پس رانندگی یک ماشین کاملا هوشمند برخواهید آمد.

پرواز با کوادکوپترهای مبتدی یک تمرین بسیار عالی برای رفتن به سمت کوادکوپترهای گران قیمت و حرفه‌ای است و ریسک از دست دادن سرمایه در اثر اشتباهات اپراتور را به شدت کاهش خواهند داد. به خصوص کوادکوپترهایی که کمترین امکانات مرتبط با پرواز را دارند برای تمرین بهترین گزینه به شمار می‌روند و تمام وظایف از حفظ ارتفاع تا پرواز و فرود را بر عهده خلبان می‌گذارند تا حسابی باعث به چالش کشیدن او شوند.

این دسته از کوادکوپترها برای افرادی که به منظور تفریح و سرگرمی یا آموزش برای کسب مهارت در هدایت کوادکوپتر قصد خرید کوادکوپتر دارند یک گزینه بسیار مناسب به شمار می‌آید. بسیاری از کوادکوپترهای این دسته دوربین نیز همراه خود دارند اما کیفیت دوربین‌های به کار رفته در آنها معمولا کمتر از یک مگاپیکسل است و چون تجهیزات فیلم‌برداری حرفه‌ای مانند گیمبال با خود ندارند فیلم‌های گرفته شده توسط آنها نیز ابتدایی و غیر حرفه‌ای است.

کوادکوپترهای این دسته قیمتی از حدود 15 دلار تا 150 دلار (200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان) دارند و تنوع کواد کوپترها در این دسته به قدری زیاد است که دست شما را برای انتخاب کاملا باز می‌گذارند تا با توجه به بودجه مورد نظر خود بهترین انتخاب را انجام دهید.
اما شرکت‌های زیادی اقدام به تولید کوادکوپترهای آموزشی و مبتدی می‌کنند که از جمله برندهای جا افتاده در بازار ایران می‌توان به برندهایی مثل syma, mjx, wltoys, sjrc, huajuan toys و … اشاره کرد. برندهای ناشناس و بی کیفیت مطمئنا جز تلف کردن وقت و اعصاب نتیجه‌ای در پی نخواهند داشت.

کوادکوپترهای نیمه حرفه‌ای

این دسته از کوادکوپترها اما اهداف خاص‌تری را نسبت به کوادکوپترهای مبتدی دنبال می‌کنند و شامل امکانات بیشتری می‌شوند، امکاناتی نظیر GPS، گیمبال یک یا دو محوره و … از جمله امکاناتی هستند که در این دسته از کوادکوپترها می‌توان انتظار داشت. این دسته نیز می‌توانند شامل دوربین باشند اما دوربین‌های بکار رفته در آنها نسبت به دسته قبلی از دقت و امکانات بیشتری برخوردار است و برای تهیه عکس و فیلم‌هایی خانوادگی مناسب‌ هستند. اگر بدنبال فیلم‌برداری‌های حرفه‌ای‌تر نیز هستید و بودجه کافی برای تهیه یک کوادکوپتر حرفه‌ای ندارید تهیه یک کوادکوپتر نیمه‌حرفه‌ای بدون دوربین که قادر به بلند کردن تجهیزات فیلم‌برداری مانند گیمبال و دوربین‌های ورزشی باشد نیز می‌تواند موقتا راهگشای کار شما باشد.

راهنما خرید بهترین کوادکوپتر دوربین دار نیمه حرفه ای

با صرف هزینه‌ای 150 تا 500 دلاری (دو تا هفت میلیون تومان) با توجه به کاربرد مورد نیاز می‌توان یک کوادکوپتر نیمه‌حرفه‌ای خرید، این دسته نیز از تنوع محصولات نسبتا زیادی برخوردار است.

کار با کوادکوپترهای نیمه‌حرفه‌ای را می‌توان با تمرین پرواز با یک کوادکوپتر مبتدی شروع کرد تا بر اثر اشتباهات ناشی از بی‌تجربگی به سرمایه خود آسیب نزنید.
از شرکت‌های مطرح و معتبری که در این رده کوادکوپتر تولید می‌کنند می‌توان به شرکت‌های DJI, WLtoys, Xiaomi, MJX و … اشاره کرد

کوادکوپترهای حرفه‌ای و خاص!

این دسته که غالبا کاربرد کسب درآمد و انجام کارهای حرفه‌ای دارند به افراد عادی که تنها قصد تهیه فیلم‌های خانوادگی و تصویربرداری هوایی از خاطرات خود دارند توصیه نمی‌شوند چراکه قابلیت‌های موجود در این دسته از کوادکوپترها بسیار بیشتر از انتظارات افراد عادی از یک کوادکوپتر است و تهیه یک کوادکوپتر حرفه‌ای برای کاربران عادی مانند راندن با 100 کیلومتر بر ساعت با یک ماشین مسابقه‌ای حرفه‌ای است! به هرحال ممکن است ازین کار لذت ببرید و کسی نیز مانع شما نخواهد شد! حتی توصیه می‌شود کاربران عادی بسیار وسواسی نیز برای خشنودی از انتخاب خود یک کوادکوپتر حرفه‌ای تهیه کنند، البته به شرطی که در پرواز با آن مهارت کافی را از پیش کسب کرده باشند!

راهنمای خرید کوادکوپتر حرفه ای و کسب درآمد از کوادکوپتر

برای کاربردهای خاصی مانند امداد و نجات، بازرسی، سم پاشی و … نیز می‌توان از کوادکوپترهای خاصی که برای این موارد ساخته شده‌اند استفاده کرد که البته بیشتر این موارد حالت سفارشی و دست ساز دارند.

اما برای امور فیلم‌برداری و تصویر برداری‌های حرفه‌ای سینمایی و تبلیغاتی نیز از این دسته از کوادکوپترها کمک گرفته می‌شود و اکثر خروجی‌های حرفه‌ای و هیجان انگیزی که از کوادکوپترها دیده‌اید مربوط به کوادکوپترهای حرفه‌ای است.

محدوده قیمتی این کوادکوپترها اما مانند کیفیت آنها بالاست و از 1000 دلار (14 میلیون تومان) به بالا می‌توان یک کوادکوپتر حرفه‌ای تهیه کرد و بسته به کاربرد، این هزینه می‌تواند به چندین برابر نیز برسد.

معتبرترین و مطرح‌ترین کمپانی تولید کوادکوپترهای حرفه‌ای در دنیا کمپانی چینی DJI است که کوادکوپترهای حرفه‌ای آن در فیلم‌های سینمایی و هالیوودی زیادی به کار گرفته شده‌ و می‌شوند.

کوادکوپترهای مسابقه‌ای

آخرین و جدیدترین دسته از کوادکوپترها، کوادکوپترهای مسابقه‌ای هستند که به کلی با سه دسته قبلی متفاوتند مهمترین ویژگی آنها سرعت‌های بسیار بالای (70 کیلومتربرساعت و بیشتر) آنهاست، بدنه این دسته از کوادکوپترها غالبا از فیبرکربن ساخته می‌شود تا بسیار سبک و مقاوم باشد و در برابر ضربات بیشترین مقاومت را نشان دهد. همچنین موتورهای بکار رفته در این نوع از کواد کوپترها براشلس است و قابلیت انجام حرکات نمایشی دارند که با یک کوادکوپتر عادی قابل انجام نیست، هدایت آنها نیز از طریق عینک‌های FPV انجام می‌شود و خلبان به صورت اول شخص کوادکوپتر را هدایت می‌کند. هرساله مسابقات فراوانی نیز در سطح دنیا برگزار می‌شود و در آنها کوادکوپترهای مسابقه‌ای (racing drone) به رقابت با یکدیگر میپردازند. این تفریح جدید و هیجان انگیز به تازگی متولد شده و عمر زیادی از آن نمی‌گذرد.

نکات و خرید کوادکوپتر ریس و مسابقه‌ای چطور و چگونه؟

مهارت فوق العاده بالا لازمه کارکردن با یکی از آنهاست و اگر در پرواز با کوادکوپترهای مبتدی تجربه و مهارت ندارید مسلما رفتن به سراغ کوادکوپترهای مسابقه‌ای جز خاطره یک تصادف سریع و کوبنده نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت!

با صرف هزینه‌ای 100 تا 500 دلاری (یک و نیم تا هفت میلیون تومان) می‌توان یک کوادکوپتر مسابقه‌ای تهیه کرد و در هنگام پرواز با آن آدرنالین ترشح کرد!

از کمپانی‌های مطرح تولید کوادکوپترهای مسابقه‌ای به شرکت‌هایی مانند walkera, eachine, race star و … می‌توان اشاره کرد.

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم مسئله سخت انتخاب در بین تنوع گسترده‌ای از کوادکوپترها را برای شما شفاف و آسان کنیم. همانطور که گفته شد هدف مهمترین فاکتور در هنگام خرید کوادکوپتر است و نباید بخاطر مسائل حاشیه‌ای در اولویت‌های پایین‌تری قرار بگیرد.

پرواز با کوادکوپترها بسیار بسیار آسان است به طوری که کوادکوپترهایی برای رده‌های سنی هفت سال و بیشتر تولید و ساخته می‌شوند و یک کودک هفت ساله به راحتی از پس هدایت آنها برخواهد آمد، اما نکته‌ای که همواره فراموش می‌شود مسئله مهارت در پرواز است که نیاز به تمرین فراوان و ریسک برای کسب مهارت دارد که البته اگر بخواهید این مهارت را در هنگام پرواز با کوادکوپتر گران قیمت خود کسب کنید برایتان گران تمام خواهد شد!

بنابراین همواره توصیه می‌شود برای ورود به دنیای کوادکوپترها از یک کوادکوپتر ارزان‌ و مبتدی آغاز کنید و پس از کسب مهارت با توجه به اهداف خود به سراغ کوادکوپترهای گران‌‌تر و حرفه‌ای‌تر بروید.
برای خرید کوادکوپتر از فروشگاه اینترنتی چرخ دنده نیز می‌توانید با مراجعه به دسته بندی کوادکوپتر ، با مقایسه و فیلتر کوادکوپترهای مختلف بهترین انتخاب خود را انجام دهید.

ما مشتاقانه منتظر خواندن نظرات و پیشنهادات شما در خصوص مسئله خرید کوادکوپتر هستیم…

پرواز خوبی داشته باشید!

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “راهنمای تصویری خرید کوادکوپتر و نکاتی که به آنها نیاز دارید!

 1. ندا گفت:

  سلام و خسته نباشید برای مقاله خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.