بسیاری از کاربران مبتدی ازینکه کوادکوپترشان بعد از بالا آمدن به یک سمت حرکت‌ می‌کند شکایت می‌کنند. برخی حتی با تصور اینکه کوادکوپترشان خراب شده است آن را به یک تعمیرکار می‌سپارند! در این مقاله به کالیبره نبودن سنسور ژیروسکوپ و در مقاله “اصلاح پرواز کوادکوپتری که به یک سمت پرواز می‌کند(تریم کردن کوادکوپتر)” به تریم نبودن رادیوکنترل دستگاه که دو دلیل عمده این مسئله هستند پرداخته‌ایم. دو دلیلی که با صرف چند ثانیه وقت به راحتی تنظیم شده و پرواز پهپاد شما را اصلاح می‌کنند.

کالیبراسیون به چه معناست؟

به طور خیلی ساده سنسورها (به فارسی حسگرها) وظیفه اندازه‌گیری پارامترهای مختلف را دارند. مثلا یک سنسور دما وظیفه اندازه‌گیری دما را برعهده دارد. حال بنا به دلایل مختلف ممکن است این اندازه‌گیری با خطا همراه شود در این حالت سنسور مربوطه نیاز به کالیبراسیون یا تنظیم مجدد دارد تا مقداری که اندازه‌گیری می‌کند مطابق با مقدار واقعی باشد.

در پهپادها نیز سنسورهای مختلفی برای عملیات مختلف تعبیه می‌شوند، سنسورهایی از قبیل فشار سنج، مغناطیس سنج، شتاب سنج و … وظیفه اندازه‌گیری پارامترهای مختلفی را برعهده دارند. در ادامه به یکی از مهم‌ترین سنسورها که کالیبره نبودن آن موجب منحرف شدن کوادکوپتر به جهات مختلف می‌شود پرداخته شده است.

سنسور ژیروسکوپ

یکی از متداول‌ترین سنسورها که تمام کوادکوپترها از ارزان‌ترین آن‌ها تا پهپادهای حرفه‌ای به آن مجهز هستند سنسور ژیروسکوپ(به لاتین Gyroscope) است. اما استفاده از ژیروسکوپ تنها محدود به پهپادها نیست و قدمتی تاریخی و کاربردی گسترده از دیرباز دارد.

نمونه‌های اولیه از این وسیله به صورت مکانیکی تولید می‌شدند و اکنون نمونه‌های الکترونیکی آن در ابعادی بسیار کوچک موجود هستند، به طوری که اکنون تمام تلفن‌های هوشمند نیز یکی از این سنسورها را درون خود جای داده‌اند و برای چرخش صفحه نمایش خود از آن استفاده می‌کنند. همانطور که مشاهده می‌کنید ژیروسکوپ قادر به چرخش در هر سه محور است و به کمک آن می‌توان متوجه چرخش شد و میزان چرخش در هر یک از سه محور را محاسبه کرد.

سنسور ژیروسکوپ در کوادکوپترها برای حفظ تعادل کوادکوپتر به کار برده می‌شود، اگر کوادکوپتر کج پرواز میکند شاید ژیروسکوپ کالیبره نیست

نقش سنسور ژیروسکوپ در پرواز کوادکوپترها چیست؟

پهپادها نیز از این سنسور برای حفظ تعادل در پرواز خود استفاده می‌کنند. به طوری که اگر بدون دستور خلبان، پهپاد به یک سمت کج شده و حرکت کند سنسور ژیروسکوپ متوجه شده و با اطلاع به پردازشگر پهپاد، دستوری برای جلوگیری از این حرکت صادر می‌شود تا همواره کوادکوپتر در یک نقطه ثابت باقی بماند. اما بنا به دلایل مختلف ممکن است این سنسور از حالت کالیبره خارج شده و با خطا پیام‌هایی را به پردازشگر کوادکوپتر ارسال کند. در این حالت کوادکوپتر قادر به تشخیص صحیح وضعیت تعادل خود نیست و دستوراتی که برای متعادل نگه داشتن کوادکوپتر صادر می‌شدند خودشان باعث انحراف آن به یک سمت می‌شوند!

آموزش کالیبره کردن سنسور ژیروسکوپ پهپاد

برای کالیبره کردن این سنسور کافیست پهپاد را بر روی یک سطح کاملا صاف قرار داده و طبق دستور العمل ذکر شده در دفترچه راهنمای کوادکوپتر خود اقدام به کالیبره کردن این سنسور کنید. منظور از یک سطح صاف سطحی است که هیچ زاویه‌ای نسبت به افق نداشته باشد، در صورتی که عملیات کالیبره کردن را بروی یک سطح زاویه دار انجام دهید کوادکوپترتان بعد از پرواز به یک سمت حرکت خواهد کرد!

در صورتی که با انجام عملیات کالیبره کردن سنسور ژیروسکوپ قادر به اصلاح پرواز پهپاد خود نشدید باید به سراغ تنظیم تریم رادیوکنترل بروید

پرواز خوبی داشته باشید!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “اصلاح پرواز کوادکوپتری که به یک سمت پرواز می‌کند(کالیبره کردن کوادکوپتر)

 1. بهمن گفت:

  با سلام و خسته نباشین
  من دستگاه x13 سایما دارم.ولی هر روشی امتحان کردم بازم به صورت عمودی از زمین بلند نمیشه😏

  1. چرخ‌دنده گفت:

   کوادکوپترهای رده اسباب بازی معمولا کمی انحراف رو دارند و کاریشم نمیشه کرد، فقط میشه بهبودش داد وگرنه انتظار پرواز کاملا عمودی از x13 نباید داشته باشید
   بهترین کار اینه که روی یک سطح کاملا صاف بذاریدش و سنسور جایروسکوپ رو ریست کنید، بعد با کمک تریم سعی کنید تا جای ممکن انحراف باقی مونده رو اصلاح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *