در ابتدا ببینیم دریفت (drift) با ماشین کنترلی چیست. ماشین‌های کنترلی (RC cars) به طور کلی به دو دسته حرفه‌ای و اسباب‌بازی تقسیم می‌شوند. تفاوت ماشین کنترلی حرفه‌ای نسبت به ماشین کنترلی اسباب بازی، قابلیت تعمیر و تقویت ماشین کنترلی حرفه‌ای و داشتن قطعات یدکی می‌باشد.
برای فعالان و مشتاقان کار با ماشین‌های کنترلی حرفه‌ای، کسب مهارت در راندن و هدایت ماشین‌های کنترلی همیشه از دغدغه‌های اصلی بوده و تلاش برای انجام حرکاتی که در دنیای واقعی اتومبیلرانی انجام می‌شود، یک هدف و انگیزه می‌باشد. دریفت با ماشین‌های کنترلی شاید خیلی متفاوت با این کار در رانندگی حرفه‌ای نباشد.

دریفت (drift) یعنی چی؟

دریفت یک تکنیک نمایشی و برخی اوقات کاربردی در حوزه مسابقات اتومبیل‌رانی است که راننده با استفاده از مهارت خود، نیروی کشش را در چرخ‌های عقب و یا هر چهار چرخ کاهش می‌دهد و باعث لیز خوردن لاستیک خودرو بر روی جاده می‌شود.
هرچند حرکت نمایشی دریفت با انواع اتومبیل‌های دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب، کارتینگ و ماشین‌های کنترل‌شونده با امواج رادیویی، ظاهر مشابهی دارد اما روش و تکنیک‌های اجرای آن در هر یک متفاوت است. در این مطلب تمرکز ما روی حرکت دریفت با ماشین‌های کنترلی الکتریکی هست.

آموزش انجام حرکات نمایشی با ماشین کنترلی

شروع دریفت با ماشین کنترلی

برای شروع، شما به یک ماشین کنترلی حرفه‌ای چهارچرخه با لاستیک‌های مخصوص دریفت نیاز دارید (بدون لاستیک های مخصوص هم می‌توان اینکار را انجام داد اما سخت تر خواهد بود). اگر در دریفت ماشین کنترلی تازه‌کار هستید، لاستیک‌ها مهمترین عامل تأثیرگذار هستند. لاستیک‌های مخصوص دریفت معمولاً سخت‌تر هستند و عاج کوتاه‌تری دارند تا کار دریفت سهل‌تر انجام شود.

ماشین کنترلی مدل WLtoys A969B شاید یک گزینه ارزان و ایده‌آل برای شروع دریفت کردن باشد. این ماشین کنترلی بلافاصله بعد از درآمدن از جعبه، همه آن چیزی را که برای دریفت کردن لازم هست را داراست. راندن با آن بسیار لذت‌بخش است و نگهداری از آن آسان هست و حتی ضدآب هم می‌باشد. تمام آنچه که شما نیاز دارید تا دریفت با ماشین کنترلی را شروع کنید در داخل جعبه موجود و سرهم شده است. این ماشین کنترلی کوچک و پر سرعت با 70 کیلومتر بر ساعت به راحتی بروی تمام سطوح دریفت می‌کند و روی سطوح صاف به راحتی می‌توان با آن تمرین دریفت کرد.

تنها کاری که شما پس از مدتی راندن در مسیرهای مختلف نیاز است انجام دهید، تمیز کردن چرخ‌ها و سیستم انتقال قدرت از گل و آشغال‌های چسبیده به آنها است. به غیر از این، هیچ مشکل دیگری وجود ندارد. امکان ارتقا این ماشین کنترلی با جایگزینی موتور سریع‌تر و سیستم تعلیق مسابقه‌ای جهت حضور در مسابقات وجود دارد.

سطح مناسب برای دریفت با ماشین کنترلی

به طور کلی شما در هر جایی که فضای باز مسطح داشته باشد می توانید دریفت کنید. اگر به محل برگزاری مسابقات دریفتینگ دسترسی داشته باشید می‌توانید در رقابت‌های مربوطه شرکت کنید و شما در آنجا بر اساس معیارهای مختلفی مانند خط مسیر حرکت، زاویه چرخش دریفت و مانند اینها قضاوت می‌شوید. تنها چیزی که شما برای شرکت در مسابقه نیاز دارید یک ماشین کنترلی مخصوص دریفتینگ و یا حتی ماشین کنترلی معمولی است که لاستیک‌های آنرا با لاستیک‌های مناسب دریفتینگ تعویض شده هست. آنگاه تنها باید تمرین کنید و تمرین!

چطوری با ماشین کنترلی دریفت بزنم؟

شما می‌توانید یک دریفت را پس از شروع یک مسیر و در ابتدای اولین پیچ مطابق مراحل زیر آغاز کنید:

  • آرام و نرم با ماشین کنترلی وارد پیچ شوید.
  • وقتی که به شروع پیچ رسیدید به شدت گاز دهید تا عقب ماشین اصطلاحاً شل شود.
  • هنگامی که عقب ماشین کنترلی شروع به سر خوردن کرد، فرمان را به جهت خلاف پیچ بچرخانید و گاز دهید تا دریفت به اندازه مورد نظر شما ادامه یابد.
  • فرمان را در جهت عکس پیچ نگهدارید تا ماشین کنترلی از پیچ خارج شود.
  • حال می‌توانید به خود تبریک بگویید، شما با موفقیت با ماشین کنترلی خود دریفت کردید.

وقتی که با تمرین زیاد در دریفت کردن بهتر و بهتر می‌شوید، تلاش کنید تا با شل کردن عقب ماشین، زودتر وارد پیچ شوید. با رعایت این اصول می‌توانید با دریفت از یک پیچ خارج شوید و استاد این کار شوید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود و بتوانید از دریفت کردن ماشین کنترلی خود لذت ببرید.

author-avatar

درباره کامیار فنایی

تلاش می‎کنم تا با سرک کشیدن در حوزه ‎های مختلف ضمن افزایش اطلاعات برای تصمیم گیری های آتی و گشودن افق های متفاوت ذهنی، جنبه های تجربه نشده ی جدیدی نیز به زندگی ام اضافه کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.