یکی از اولین مسائلی که مبتدی‌ها از آن شکایت می‌کنند کج پرواز کردن کوادکوپتر است. عباراتی مانند “کوادکوپتر رو که بالا میاریم میکشه به یک سمت” یا “کوادکوپترم کج پرواز میکنه” و یا “کوادکوپتر صاف یجا وای نمیسته و به یک سمت میره” جملات متداولی هستند که در ابتدای یادگیری پرواز با کوادکوپتر شنیده می‌شوند، برخی‌ها حتی تصور می‌کنند که کوادکوپترشان خراب است و یا مشکلی جدی در رادیوکنترل آن‌ها وجود، اما باید اطمینان خاطر داد که این مسئله به دو دلیل عمده است که در مقاله اصلاح پرواز کوادکوپتری که به یک سمت پرواز می‌کند(کالیبره کردن کوادکوپتر) به یکی از دلایل آن پرداخته شد و اکنون به دومین دلیل که تریم نبودن رادیوکنترل است اشاره خواهیم کرد.

تریم(به لاتین Trim) در لغت به معنی پیرایش یا اصلاح کردن است، اما این لغت در پرواز با کوادکوپتر دقیقا به چه معنی است؟

تریم در کوادکوپتر به چه معناست؟

یکی از قابلیت‌های تمام پهپادها از پهپادهای سرگرمی گرفته تا حرفه‌ای‌ترین پهپادها، قابلیت تنظیم قدرت موتورها نسبت به یکدیگر است. به این معنی که شما می‌توانید تعیین کنید کدام موتور یا موتورها نسبت به بقیه سریع‌تر بچرخند. به این ترتیب اگر دستگاه شما تریم نباشد انواع اقسام حرکت‌های ناخواسته و به اصلاح کج پرواز کردن را از کوادکوپتر خود شاهد خواهید بود! حرکت‌هایی مانند چرخش کوادکوپتر به دور خود، حرکت به یک سمت و …
اگر قوانین حاکم بر حرکت کوادکوپتر را نمی‌دانید و علاقه‌مند دانستن تاثیر قدرت موتورها بر نوع حرکت کوادکوپتر هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.

قابلیت تریم در کوادکوپتر چه کاربردی دارد؟ (تریم لذت پرواز را دوبرابر می‌کند!)

دکمه‌های تریم در حقیقت کاری مشابه دکمه‌های هدایت پهپاد را انجام می‌دهند اما به صورت خیلی دقیق‌تر و جزیی‌تر و البته دائمی (به این معنی که اگر تنظیمات تریم را تغییر دهید این تنظیمات به صورت دائمی در رادیوکنترل شما ذخیره خواهند شد)

شاید اکنون این سوال به ذهن شما برسد که چرا چنین قابلیتی در کوادکوپترها وجود دارد و چرا از ابتدا کوادکوپترها را جوری نمی‌سازند که بدون دردسر و بدون اشکال پرواز کنند؟!

این مسئله دو دلیل عمده دارد، اولین دلیل کنترل سفارشی کوادکوپتر است،
برای درک بهتر قابلیت تریم بگذارید مثالی بزنیم، تصور کنید تصمیم گرفته‌اید یک مسافت طولانی به نرمی به سمت راست حرکت کنید و یک ویدیو حرفه‌ای ضبط کنید، با تریم اینکار به راحتی قابل انجام است!
تصویر کنید تصمیم گرفته‌اید در یک روز بادی با کوادکوپتر خود پرواز کنید و باد دائما کوادکوپتر شما را به سمت راست می‌کشد و این موضوع شما را کلافه کرده است، در این حالت قابلیت تریم به کمک شما خواهد آمد! حتی اگر یکی از موتورهای شما نسبت به بقیه ضعیف‌تر کار کند با تریم این ایراد را به صورت موقتی می‌توان برطرف کرد!
و ده‌ها حالت دیگر که تریم می‌تواند به کمک شما آمده و لذت پرواز را دوبرابر کند!

و اما دومین دلیل کاهش هزینه ساخت کوادکوپتر و اجتناب از پیاده سازی سیستم‌های کنترلی و هدایت پیشرفته در کوادکوپتر است(در کوادکوپترهای پیشرفته‌تر این عملیات به صورت نرم‌افزاری و کمی هوشمندتر انجام می‌شوند)

تریم مربوط به کوادکوپتر است یا رادیوکنترل؟

تا به اینجا با تریم و ضرورت وجود آن در کوادکوپتر آشنا شدیم اما این تنظیمات در کوادکوپتر ذخیره می‌شوند و یا در رادیوکنترل آن؟ شاید جالب باشد که بدانید حتی افرادی که چندین سال با کوادکوپتر خود پرواز می‌کنند و حتی فروشندگان مدعی کوادکوپتر نیز دقیقا نمی‌دانند که تنظیمات تریم مربوط به خود کوادکوپتر است و یا رادیوکنترل آن!

این مسئله در هنگامی که رادیوکنترل کوادکوپتر خود را تعویض می‌کنید ممکن است کمی شما را با استرس و ترس مواجه کند که رادیوکنترل جدید خراب است چرا که کوادکوپتر شما قبلا به درستی پرواز می‌کرده و اکنون با رادیوکنترل جدید به یک سمت میکشد و یا کج پرواز می‌کند و …

باید بدانید که تنظیمات تریم مربوط به رادیوکنترل دستگاه است و کوچک‌ترین ارتباطی با کوادکوپتر ندارد! به این ترتیب اگر رادیوکنترل کوادکوپتر خود را تعویض کنید لازم است که تنظیمات تریم را مجددا انجام داده و رادیوکنترل خود را تریم کنید. پس اصطلاح تریم کوادکوپتر یک اشتباه رایج است و عبارت صحیح‌تر تریم رادیوکنترل است.

چگونه کوادکوپتر خود را تریم کنیم؟

برای اطلاع از نحوه انجام این تنظیمات به دفترچه راهنما کوادکوپتر خود مراجعه کنید چرا که این عملیات در کوادکوپترهای مختلف به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود.

در بسیاری از کوادکوپترها دکمه‌های مخصوص برای تنظیم قدرت موتورها یا تریم وجود دارد. در برخی دیگر برای انجام این عملیات لازم است که دکمه‌ای خاص را فشار داده و سپس با استفاده از جویستیک‌های هدایت این عملیات را انجام دهید.

نکته‌ای که در تریم کوادکوپتر باید به آن توجه کنید انجام عملیات در جهت عکس است، به این معنی که فرضا اگر کوادکوپتر بعد از بالا آمدن به سمت راست متمایل می‌شود باید دکمه‌ تریم سمت چپ را فشار داد، اگر کوادکوپتر بعد از بالا آمدن به سمت جلو حرکت می‌کند باید از دکمه‌ تریم رو به عقب استفاده کرد و …

در ادامه به دو روش متداول تریم در کوادکوپترها پرداخته شده است.

تریم با دکمه‌های مخصوص

این روش که در بسیاری از کوادکوپترها از برندهای مختلف مشترک است برای تریم رادیوکنترل دکمه‌هایی مخصوص وجود دارد (برای اطلاع از محل دقیق دکمه‌های تریم باید به دفترچه راهنمای کوادکوپتر خود مراجعه کنید) در این حالت تنها با فشردن دکمه‌های تریم می‌توانید در جهت‌های مختلف کوادکوپتر خود را تنظیم کنید

تریم با فشردن یک دکمه و استفاده از جویستیک‌ها

این حالت نیز در بسیاری از کوادکوپترها مشترک است در این حالت برای تریم رادیوکنترل دکمه‌های مخصوصی در نظر گرفته نشده است و برای انجام اینکار باید یک دکمه خاص را فشار داده (برای اطلاع دقیق به دفترچه راهنمای کوادکوپتر خود مراجعه کنید) و سپس با استفاده از جویستیک‌ها (اهرم‌های هدایت) عملیات تریم را انجام داد.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “اصلاح پرواز کوادکوپتری که به یک سمت پرواز می‌کند(تریم کردن کوادکوپتر)

 1. رضا ترسویی گفت:

  آموزش خیلی خوب و کاملی بود، ممنونم ازتون

 2. majid گفت:

  ممنون از آموزش خوبتون.
  بدرد منکه خیلی خیلی خورد👍

  1. چرخ‌دنده گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.