یکی از دغدغه‌های همیشگی در خرید و پرواز با کوادکوپترها ترس از آسیب رساندن به کوادکوپتر و افراد حاضر در صحنه نمایش مهارت خلبان است. فراموش نکنید که حرفه‌ای ترین خلبانان کوادکوپتر هم روزی با همین ترس مواجه بوده‌اند و حالا اینکار برایشان مانند آب خوردن است! یادگیری خلبانی کوادکوپتر مهارتی مشابه با یادگیری رانندگی با اتوموبیل است. در ابتدا با استرس زیاد همراه است و به محض یادگیری اینکار را بدون فکر کردن انجام خواهید داد، به طوری که بسیاری از افراد ادعا می‌کنند برای آرامش روان و دوری از استرس مسائل روزمره، پهپاد یک مسکن عالیست!

اما همانطور که یادگیری رانندگی با اتوموبیل نیاز به رعایت نکات اولیه و موارد ایمنی دارد در یادگیری پرواز با کوادکوپتر نیز لازم است تا مواردی را در ابتدای کار مورد توجه قرار داد.

نکات اولیه آماده سازی کوادکوپتر برای پرواز

مسلما یادگیری به روش سعی خطا با هزینه همراه است و اگر خوش شانس باشید و به کوادکوپتر خود آسیب نرسانید حداقل هزینه پرداختی زمان زیادی است که برای تسلط به کوادکوتر خود باید پرداخت کنید. بنابراین مطالعه کامل دفترچه راهنمای کوادکوپتر اولین قدمی است که در ابتدای یادگیری پرواز باید انجام داد. اصول پرواز در تمام کوادکوپترها یکسان است اما برای تسلط کامل به کوادکوپتر خود لازم است تا با مطالعه دفترچه راهنما از تمام قسمت‌ها و قابلیت‌های کوادکوپتر خود مطلع شوید.

قبل از شروع پرواز از شارژ کامل باتری کوادکوپتر خود اطمینان حاصل کنید. توجه به باتری در حین پرواز یکی از نکاتی است که نباید از آن غافل شد همانطور که در حین رانندگی توجه به سوخت خودرو لازم است.

از قرارگرفتن دقیق و کامل باتری در داخل پهپاد خود و برقرار اتصال آن با کوادکوپتر اطمینان حاصل کنید، اگر باتری به طور کامل به کوادکوپتر متصل نشده باشد و در حین پرواز اتصال آن با کوادکوپتر قطع شود در دردسر بزرگی خواهید افتاد.

اطمینان از شارژ و قدرت کافی باتری رادیوکنترل پهپاد نیز از نکاتی است که در قبل از پرواز با کوادکوپتر باید به آن توجه کرد. فراموش نکنید که شما نمی‌توانید در حین پرواز باتری‌های کهنه رادیوکنترل را تعویض کنید پس قبل از پرواز فکری به حال آن‌ها بکنید!

اگر قصد استفاده از دوربین را دارید قبل از شروع پرواز از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید تا با خیال راحت‌تر به شکار صحنه‌ها بپردازید

اطمینان از قرارگیری محکم ملخ‌ها روی کوادکوپتر و اطمینان از بسته شدن صحیح آن‌ها از وظایف یک خلبان مسئول و حرفه‌ایست. اگر از نصب خود اطمینان ندارید پروازهای اولیه را در ارتفاع‌های بسیار کم و در محیط‌های باز انجام دهید تا در صورت بروز مشکل پرنده شما آسیبی نبیند. مراجعه به دفترچه راهنما در این مواقع می‌تواند راهگشا باشد.

کالیبره کردن قطب‌نما(در کوادکوپترهای دارای GPS) و سایر سنسورها مانند سنسور ژیروسکوپ از جمله نکاتی است که خلبانان حرفه‌ای و مبتدی را از یکدیگر متمایز می‌کند. یک خلبان حرفه‌ای همواره قبل از هر پرواز کوادکوپتر حود را تنظیم و سنسورهای آن را کالیبره می‌کند

تریم رادیوکنترل یکی از مواردی است که شاید در ابتدای یادگیری پرواز با کوادکوپتر نیازی به یادگیری آن نداشته باشید اما بنا به هر دلیلی اگر کوادکوپتر شما به یک سمت پرواز کرد و یا نیاز به انجام کارهای حرفه‌ای‌تر با کوادکوپتر خود داشته باشید ناچار به یادگیری آن خواهید بود، یادگیری تریم کردن کوادکوپتر کمتر از 1 دقیقه زمان لازم دارد!

در کوادکوپترها GPS دار در صورتی که می‌خواهید از قابلیت‌ بازگشت به خانه آن استفاده کنید لازم است تا قبل از شروع پرواز از اتصال کوادکوپتر خود به ماهواره‌های GPS اطمینان حاصل کنید

نکات اولیه محیط مناسب برای پرواز

بعد از آماده سازی اولیه کوادکوپتر و توجه به نکات ذکر شده لازم است تا محیطی مناسب برای پرواز خود پیدا کنید

پروازهای اولیه به یک محیط کاملا باز با فضای زیاد برای تمرین نیاز دارند. کوادکوپترهای بزرگ‌ را در داخل خانه تست نکنید، محیط‌های شهری و محیط‌های شلوغی که عوامل طبیعی زیادی مانند درختان زیاد در آن حضور دارند برای اولین پروازها خطرناک هستند.

باد یکی از عوامل طبیعی است که مهارت خلبان در کنترل پهپاد را به چالش می‌کشد، بنابراین اگر اولین پروازها را سپری می‌کنید در یک محیط کم باد و یا بدون باد تمرین کنید.

چک کردن وضعیت آب و هوا نیز یکی از کارهایی است که خلبانان حرفه‌ای به اهمیت آن پی برده‌اند. تصور کنید بعد از صرف زمانی نسبتا طولانی به یک محیط عالی برای پرواز رسیده‌اید اما بارش باران نقشه‌تان را نقش برآب کند!

نکات اولیه در کنترل کوادکوپتر

بعد از توجه به وضعیت کوادکوپتر و شرایط محیطی نوبت به نکات مربوط به کنترل کوادکوپتر می‌رسد.

هدلس مود یکی از قابلیت‌هاییست که تقریبا در تمام کوادکوپترها موجود است برای پروازهای اولیه حتما از این قابلیت استفاده کنید.

با سرعت مناسب پرنده را هدایت کنید از حرکت های تند و ناگهانی خودداری کنید چون باعث می‌شود تسلط خود نسبت به پرنده از دست داده و مانع عکس العمل به موقع شما می‌شود

در زمان پرواز مخصوصا زمانی که کوادکوپتر از دید شما خارج است و نمی‌توانید آن را ببینید، از پرواز برعکس خودداری کنید زیرا احتمال برخورد به مانع را افزایش می‌دهد. همیشه طوری پرواز کنید که کوادکوپتر در دید شما باشد و بتوانید واکنش مورد نیاز را در زمان لازم انجام دهید.

در نهایت توجه به حیوانات به خصوص پرندگان را نباید فراموش کرد، برای جلوگیری از حمله پرندگان بزرگ از نزدیک شدن به قلمرو آن‌ها خودداری کنید! حواستان به پرندگان کوچک‌تر نیز باشد تا یک سانحه هوایی را رقم نزنید و موجب آسیب رساندن به آنها و پرنده خود نشوید.

در نهایت باید گفت پرواز با کوادکوپترها برخلاف اینکه در مرحله نخست کاری دشوار و عملی پر مخاطره به نظر می‌رسد در صورتی که به نکات ذکر شده توجه شود بسیار آسان و بدون خطر خواهد بود. خلبانانی که سال‌ها بدون خطر و تصادف از پرنده خود و نظارت کنندگان محافظت کرده‌اند گواه این مدعا هستند.

پرواز خوبی داشته باشید

author-avatar

درباره مطهره صادق کوهستانی

همیشه از بچگی عاشق ماشین‌های کنترلی و هیاهوی اون‌ها در پریدن از جاهای مختلف بودم، مطالعه درباره تکنولوژی‌های جدید و طبیعت گردی از تفریحات من در اوقات فراغته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.